Technologia MPA® zastosowana przez firmę Pro Aktiv to unikalny sposób otrzymywania zawieszonych w wodzie nanocząstek metali szlachetnych (koloidów) w rozmiarach od 2-10 nm. Dzięki takiemu rozdrobnieniu wzrasta ich powierzchnia aktywna i zdolność oddziaływania na mikroorganizmy już na poziomie atomowym. Nanometale takiej technologii, przy silnym działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym, pobudzającym lub regenerującym, jednocześnie wykazują brak toksyczności, nie podrażniają i nie wywołują reakcji alergicznych. Uzyskanie takich właściwości jest możliwe dzięki metodzie fizycznej w ramach technologii zastosowanej przez firmę Pro Aktiv, której nie towarzyszą żadne chemiczne komponenty i procesy.
Aktywność nanocząstek, czyli inaczej ich zdolność do działania antybakteryjnego, antywirusowego i antygrzybiczego jest możliwa pod warunkiem bezpośredniego kontaktu z mikroorganizmem. Aktywność ta zależy nie tylko od pola ich powierzchni, ale przede wszystkim od typu tych powierzchni, ilości atomów krawędziowych i wierzchołkowych. Poniższy rysunek przedstawia porównanie aktywności różnych nanocząstek srebra otrzymanych metodą fizyczną ze względu na ich kształt.
Każdy mikroorganizm funkcjonuje w otoczeniu mokrym. Woda jak i każdy inny płyn posiada charakterystyczne dla siebie napięcie powierzchniowe. Powoduje ono, że dla cząstki o płaskich powierzchniach warstwa płynu powoduje odseparowanie takiej powierzchni od powierzchni bakterii. Największe szanse na uzyskanie punktu styku nanocząstki z bakterią są punkty krawędziowe i wierzchołkowe powierzchni nanocząstki.
Struktura nanocząsteczek srebra a ich aktywność
Poniższy rysunek przedstawia porównanie aktywności różnych nanocząstek srebra otrzymanych metodą fizyczną ze względu na ich kształt. Największe szanse na uzyskanie punktu styku nanocząstki z bakterią są punkty krawędziowe i wierzchołkowe powierzchni nanocząstki. Z tego mechanizmu wynika, że najskuteczniejsze są cząstki o wielu wierzchołkach.
Z praw fizyki wynika, że tylko atomy zewnętrzne są zdolne oddziaływać na otoczenie, gdyż atomy wewnętrzne są otoczone takimi samymi atomami i mogą oddziaływać jedynie same ze sobą nie wpływając na otoczenie. W uproszczeniu, można założyć, że w przypadku Ag, Au i Cu każdy atom leżący na powierzchni nanocząstki ma o połowę mniej sąsiadów, zaś leżący na krawędzi o 3/4, a najmniej bo 1/8 ma atom wierzchołkowy i właśnie on jest najbardziej aktywny.
Każdy mikroorganizm funkcjonuje w otoczeniu mokrym. Woda jak i każdy inny płyn posiada charakterystyczne dla siebie napięcie powierzchniowe. Powoduje ono, że dla cząstki o płaskich powierzchniach warstwa płynu powoduje odseparowanie takiej powierzchni od powierzchni bakterii.
Trzeba zaznaczyć, że w skali nano, pomiędzy obiektami występują różne siły i oddziaływania, ale znane nam ze świata makro np. siły grawitacji są już pomijalnie małe i dlatego nanocząstka nie opada na powierzchnię bakterii i do niej nie przylega (jak sugerują niektórzy producenci). Z praw fizyki wynika, że tylko atomy zewnętrzne są zdolne oddziaływać na otoczenie, gdyż atomy wewnętrzne są otoczone takimi samymi atomami i mogą oddziaływać jedynie same ze sobą nie wpływając na otoczenie.
Inną ważną cechą wpływającą na aktywność nanokoloidu jest realna struktura krystaliczna cząstek, a dokładniej defekty tej struktury. Defekty zaburzają wiązania chemiczne stając się centrami aktywności. Skuteczność koloidu w konkretnym zastosowaniu zależy od doboru odpowiednich cząstek. Uniwersalne działanie zapewniają cząstki o zróżnicowanych kształtach, rozmiarach oraz defektach. Cząstki Pro Aktiv MPA spełniają te wymagania dzięki czemu są skuteczne w zwalczaniu różnego typu mikroorganizmów np. bakterii, grzybów itp.
Wysoka skuteczność preparatów na bazie nanometali
Multikrawędziowe cząstki Niejonowego Nano-srebra koloidalnego Ag 250® i Ag 500® firmy Pro Aktiv jako jedne z nielicznych preparatów na bazie nanometali charakteryzują bardzo wysoką skutecznością antymikrobową. Multikrawędziowe cząstki nanosrebra firmy Pro Aktiv wykazują się zwielokrotnioną skutecznością. Ag 250® o strukturze bardzo rozdrobnionej daje możliwość działania na poziomie atomowym. Złożoność procesów antymikrobowych utrudnia bakteriom wytworzenie skutecznego mechanizmu obronnego czy ochronnego.
Poprzez wytworzenie biofilmu bakterie ograniczają możliwość dotarcia substancji antybakteryjnych czy bakteriobójczych. Srebro Ag 250® dzięki swoim nanometrycznym rozmiarom ma możliwość penetracji i zabijania bakterii pod powierzchnią biofilmu, wykorzystując kanały, które istnieją w strukturze biofilmu.