Komentarz do tekstu usprawiedliwiającego żółte czy rude srebro. Jeden z wniosków z tego jest taki, że takie cząstki są bardzo duże. Czyli mniej skuteczne.
Załączony komentarz jest przy założeniu, że taki produkt jest srebrem na zerowym stopniu utlenienia Ag(0). Może też być tak (co bardzo prawdopodobne) że jest to Ag uzyskiwane chemicznie. Czyli otrzymują jony Ag(+) a potem je redukują/stabilizują do Ag(0). Wtedy muszą użyć jakiś stabilizatorów (kwasy, polimery itp.) Wtedy barwa na ogół jest żółta lub brązowa.
„Żółte zabarwienie srebra wynika z tego faktu, że nanocząsteczki srebra zawieszone w roztworze wodnym silnie pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widzialnym. Światło przechodząc przez roztwór srebra załamuje się i zmienia swoja barwę, a jego kolor jest obserwowany jako żółty. Im większe stężenie cząstek wyrażone w skali ppm, tym ciemniejszy kolor.” „Prawdziwe srebro koloidalne zawsze posiada żółtą barwę. Wynika to z faktu zawartości nanocząsteczek srebra. Pochłaniają one światło, które przechodząc przez roztwór srebra załamuje się w efekcie czego obserwator widzi płyn o żółtej barwie.”
To zdanie zawiera półprawdę, bo tylko cząstki o rozmiarach pomiędzy 50 a 100 nm dają żółty kolor. Koloid o większej koncentracji cząstek wydaje się ciemniejszy bo pochłania więcej światła. Koloid Pro Aktiv ma cząstki wielkości od 2 do 10 nm, takie cząstki są aktywne w zakresie nadfioletu. Pojęcie „prawdziwe srebro koloidalne” nic nie oznacza, nie ma takiej definicji.
„Bardzo łatwo można też sprawdzić, czy srebro koloidalne nie zawiera nieskutecznych soli srebra. Wystarczy dodać do roztworu sól kuchenną i wymieszać. Jeśli spowoduje to pojawienie się mlecznego zabarwienia jest to dowodem na obecność soli srebra. Oznacza to, że dany produkt jest jedynie roztworem srebra”
Dodanie soli kamiennej (czyli NaCl) do koloidu powoduje otaczanie cząstek srebra jonami chloru i hamuje aktywność optyczną (jony chloru przylegają do powierzchni nanocząstki /cząstki Ag powodując lokalizacje elektronów powierzchniowych, co niszczy zjawisko powierzchniowego rezonansu plazmonowego odpowiedzialnego za kolor koloidu). Nanocząstki srebra oblepione warstwą jonów zachowują się jak zwykłe nieaktywne optycznie cząstki, dając biały kolor, tak jak to się dzieje np. w przypadku mleka, którego kolor związany jest z cząsteczkami tłuszczu.
Fig. 2 (i) Particle size analysis and (ii) UV-Vis spectra of (a) yellow Ag and (b) blue Ag.
https://publications.typeset.io/pdf/ag-decorated-silica-nanostructures-for-surface-plasmon.pdf